KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6605524
*
nr 660 5524
Kurt Jungstedt
(1894-1963), Sverige
Gouache, Kurt Jungstedt, Bränningar, 25x36
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 oktober 2010
kl 18:54:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/10 18:49:27
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Kurt Jungstedt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bränningar gouache kurt jungstedt kust marin motiv med vatten svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vatten vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
-
2099 Akvarell
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:23
*
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Kurt Jungstedt
nr 660 5524
Kurt Jungstedt
(1894-1963), Sverige
Gouache, Kurt Jungstedt, Bränningar, 25x36
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 oktober 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/10 18:49:27 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.Läs mer om Kurt Jungstedt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bränningar gouache kurt jungstedt kust marin motiv med vatten svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vatten vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14 -
2099 Akvarell
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:23